Павло Кириченко, директор ТОВ «БМ СІСТЕМС»:
Комплектація заводів, які виробляють в Україні, складається з таких же елементів, що й іноземні аналоги. Українські заводи укомплектовані тими ж вузлами, пневматикою, запірною арматурою, елементною базою системи керування. Вони нічим не поступаються, це однозначно, тому що комплектуючі використовуються всіма виробниками одні й ті самі. Що італійці роблять із пневматики Сamozzi (Італія), що ми, що турецькі виробники (можливо, місцеві аналоги).
Основні напрямки діяльності нашої компанії: виробництво бетонних заводів, що швидко монтуються, індивідуальні рішення з виробництва бетону, склади цементу та мінерального порошку (силоси цільнозварні та болтові до 800 т), а також автоматика (силова частина, контролери, релейна логіка, спеціалізоване ПЗ).
Бетонозмішувальні установки ТОВ «БМ СІСТЕМС» – це рішення для виробництва будівельних сумішей за сучасними стандартами, оптимізація бетонних господарств та організація приоб’єктного будівництва. Продуктивність бетонних вузлів із стандартного ряду від 20 до 90 м3/година. Можливе виготовлення та постачання бетонних вузлів більшої продуктивності. Тип виконання – швидкомонтовані стаціонарні. Постачаються у літньому, так і зимовому виконанні.
Конструкція та комплектація заводу може змінюватися відповідно до вимог замовника. Тип бетонозмішувача та виробник визначаються виходячи з вимог виробництва та побажань замовника. Завантаження інертних матеріалів у бетонозмішувачі проводиться за допомогою скіпового підйомника або конвеєра. Можливо, різне виконання конвеєрів, що подають, а також використання різних типів стрічок (гладкі та шевронні). Сучасна система управління працює в трьох режимах.
Також ТОВ «БМ СІСТЕМС» займається виробництвом та постачанням вузлів та комплектуючих для реконструкцій та модернізацій бетонних заводів БСУ.
За останні 10 років я не сказав би, що якісь новації в технологічному плані відбулися. Нормальний час роботи бетонного заводу — до 10 років мінімум (винятком є ті випадки, коли або не грамотно експлуатується обладнання, або не здійснюється сервісне обслуговування обладнання). Тому те, що вироблялося 10 років тому має такі самі комплектуючі, виняток тільки нюанси. Критерії, якими визначається точність дозування, продуктивність системи, звітність про витраті матеріалу та точність зважування були визначені вже більше 10 років тому (винятком є гра в економію, що не завжди на користь). Нині нічого принципово нового ніхто не вигадав. Якщо виробництво було поставлене правильно, все правильно налагоджено, воно має працювати добре. Хіба що відбулося моральне та фізичне зношування якихось комплектуючих і їх просто треба замінити.
Сьогодні в Україні змінився формат ринку, відбувся якісний та кількісний ріст виробників. Зараз будівельна компанія – це люди, які мають доступ до ресурсу. Вони створюють конкретний продукт на споживчому ринку. Тому багато забудовників почали викуповувати бетонні заводи, і відмовились працювати з виробниками ЗБВ. Ті ж виробники, які раніше робили бетон і змогли переорієнтуватися на те, щоб мати змогу будувати, наприклад, будинки або увійшли в дорожнє будівництво, змогли вижити. Проте принцип самого рику змінився, і ті, хто мають можливість виробляти кінцеву продукцію, виживають над ринком. Саме вони купують обладнання. І на жаль, багато хто купує дороге імпортне обладнання навіть, коли на нього не вистачає коштів, бо це, певною мірою, престижно, данина брендам.
Сьогодні у нас на ринку є турецькі, китайські, італійські, німецькі заводи. Дуже багато б/в заводів завозять із Європи та Туреччини. Але я хочу сказати, що якісний бетонний завод українського виробництва не поступається за технічними показниками європейським, а часом може бути і на голову вищим, ніж якісь спрощені модифікації європейських та турецьких заводів..
Щодо ціни — тут важливо враховувати не лише витрати на придбання заводу (первинні витрати), а ще й витрати на його обслуговування. Імпортні заводи найчастіше набагато дорожчі у сервісі. Якщо в процесі експлуатації були змінені налаштування або щось не так зроблено — обладнання знімається з гарантії. Якщо щось зламалося, ви платите серйозну суму в євро, до вас приїжджає наладчик, дивиться, якщо він нічого виправити не може і потрібні комплектуючі, він ніколи не знайде вам аналога. Він наполягатиме лише на дорогих заводських оригінальних комплектуючих, які можуть постачати тиждень-два (найчастіше, це в кращому разі). А це все простій для підприємства. Ніхто з виробників, як правило, не тримає повний перелік запасних частин на території України, треба чекати на їх доставку до країни. Хто б що не казав про добрі італійські, німецькі, французькі заводи, завжди є нюанси.
Основний критерій у покупців простий: якщо є гроші, вони орієнтуються при виборі на бренд, якщо грошей немає — на ціну. Купують зараз частину б/в обладнання, частину нового і щось вигадують. Наприклад, є речі, які однозначно у бетонному заводі мають бути нові — це автоматика, дозатори. А є, наприклад, елементи металоконструкцій, які можуть бути б/в. Однак якщо завод не робиться «під ключ», то час запуску заводу зростає через збільшення часу монтажу та запуску.
Гостро сьогодні постає проблема нестачі кваліфікованих кадрів. Якщо раніше ми працювали з чіткими технічними завданнями, чітко могли узгодити питання щодо системи управління, параметрів налаштування звітності, то сьогодні кадрів для роботи на БСУ не вистачає і виробник має максимально детально промовляти всі нюанси, показати, розповісти, навчити людей на підприємстві. Проблема з кадрами на багатьох підприємствах є, оскільки довгий час їх недооцінювали та сплачували низьку зарплату. Через брак кадрів, я б не рекомендував багатьом підприємствам купувати дороге імпортне обладнання, оскільки воно складніше в експлуатації.
Що стосується прогнозів на найближчий час, я скажу, що нові гравці заходитимуть на ринок, старі виходитимуть з ринку. Це стосується насамперед вітчизняних компаній та виробників, бо тут є своя специфіка підходу до бізнесу, кадрові проблеми. А, щоб сьогодні над ринком заробити,- треба й структуру внутрішню компанії змінювати і підхід до економіки, і робити якіснішу продукцію, яка може конкурувати з європейською. Ось чому багато вітчизняних виробників втрачають внутрішній ринок. Іноземні будівельні компанії зазвичай приходять в Україну зі своєю технікою.
Щодо виходу вітчизняних виробників на закордонний ринок, то тут теж не все гладко, оскільки люди не звикли платити живими грошима. Європейським будівельним компаніям пропонують фінансування, якщо вони використовують європейське обладнання. Наприклад, у Франції банки видають під досить низький відсоток кредити на придбання саме французьких заводів, оскільки працює ціла система фінансової підтримки. Якби така система підтримки існувала в Україні, вітчизняним виробникам було б значно легше і можна було б говорити про розвиток сучасного вітчизняного машинобудування